روش های نظافت و تمیز کردن مخزن آب

  اطمینان از تمیز بودن و نظافت دوره ای مخزن آب، به خصوص در مواردی که از آن ها به عنوان مخزن آب شرب استفاده می شود بسیار ضروری است. تمامی انواع مخازن آب اعم از: مخازن آب فلزی، استیل، مخزن پلی اتیلن ، فایبرگلس و … بعد از مدتی به دلیل انباشت رسوبات وارد شده به همراه آب لوله کشی شهری امکان رشد گونه های مختلفی از باکتری را در میان لایه های رسوب یافته فراهم می آورند . بیشتر این باکتری ها بیماری زا نیستند ولی می توانند آب را طعم دار و کمی نامطبوع کنند .

عدم پاکسازی این مواد باعث تغییر طعم و افت کیفیت آب مصرفی خواهد شد. همچنین شستشو و نظافت تانکر و منبع آب به قدری با اهمیت است که سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با بیماری های خطرناک و مسری، در دستورالعمل های خود به این موضوع اشاره کرده است.

نظافت و تمیز کردن مخزن آب پلی اتیلن (پلاستیکی)
به علت اهمیت بالای نظافت مخازن آب خانگی، ما در ادامه این متن، نحوه تمیز کردن مخازن آب را در دو حالت مجزا برای شما خوانندگان عزیز سایت آبان مخزن آورده ایم.

حالت اول: به داخل مخزن آب دسترسی کافی وجود ندارد
  به کمک سیستم لوله کشی بای پس موقتا مخزن دخیره را از مدار خارج کرده و مستقیم از آب شهری استفاده نمایید. به ازای هر ده لیتر آب ۵ قطره و یا به ازای هر ۱۰۰ لیتر آب یک قاشق چای ‌خوری از محلول آب ژاول با کلر ۵ درصد و یا همان وایتکس ( سفید کننده حاوی هیپوکلرید سدیم موجود در بازار محصولات خانگی ) را داخل مخرن بریزید. درب آن را ببندید و برای مدت ۱۲ ساعت مخزن را به حال خود بگذارید و سپس آب آن را کامل تخلیه نموده و مخزن را با آب تمیز  پر نمایید. این کار را می توانید به دفعات در سال انجام دهید . به عبارت دیگر هر وقت احساس کردید آب مخزن کمی طعم دار شده، می توانید با این روش برای مدتی از دست طعم نامطبوع آن خلاص شوید.

حالت دوم: به داخل مخزن آب دسترسی دارید
در این حالت، نظافت و شستشوی مخزن آب بهتر و کامل تر انجام می شود. برای انجام این کار شما نیاز به وایتکس، سیم ظرفشویی، اسکاچ، برس نظافت مناسب و آب فشار قوی (ترجیحا پمپ کارواش خانگی) دارید. پس از تهیه کردن موارد بالا، طبق این دستورالعمل،  مخزن آب خانگی خود را به راحتی تمیز کنید!

ابتدا مخزن را از آب خالی کنید؛ سعی کنید حین تخلیه، با ایجاد تلاطم، رسوبات داخل مخزن را تا حد امکان خالی کنید. سپس دیواره های داخلی را با اسکاچ، سیم ظرفشویی و یا برس نظافت بشورید. در ادامه پس از سابیدن دیواره های داخلی مخزن، آن ها را با آب فشار قوی (فشار آب کارواش) بشویید و بعد از آن ترکیبی از وایتکس و آب را به نسبت یک قاشق چای‌ خوری وایتکس در ۳٫۵ لیتر آب درست کنید. (وایتکس با کلر ۵ درصد). داخل مخزن را با این ترکیب به وسیله  برس نظافت آغشته کرده و برای ۲ ساعت به همان حال بگذارید.  بعد از ۲ ساعت داخل مخزن را به طور کامل با آب فشار قوی (فشار آب کارواش) بشویید و سپس آن را کاملا تخلیه کنید. در آخرین مرحله، مخزن آب را با آب تمیز پر کنید.

نکته مهم: در فرآیند شستن مخازن بزرگ که می بایست نفر داخل مخزن شود، به دلیل استفاده از وایتکس و گاز کلر موجود در آن، تحت هیچ شرایطی نباید درب مخزن بسته باشد.  پس از گردش هوا داخل مخزن اطمینان حاصل نمایید.

  نکته مهم: در فرآیند شستن مخازن بزرگ که می بایست نفر داخل مخزن شود به دلیل استفاده از وایتکس و گاز کلر موجود در آن تحت هیچ شرایطی نباید درب مخزن بسته باشد و از ورود و خروج هوا به داخل مخزن اطمینان حاصل نمایید.

بازه های زمانی تمیزکردن و نظافت مخازن آب
اینکه در چه بازه های زمانی باید اقدام به شستشو و تمیزکاری مخازن و تانکر های آب کرد، به طور مستقیم به کیفت آب ورودی به  مخزن بستگی دارد. ولی به طور کلی این کار حداقل یکبار در سال مورد نیاز است. اگر سختی آب و ذرات جامد معلق در آن زیاد باشد ، به همان میزان، مقدار بیشتری از رسوبات نیز در کف و دیواره های مخزن شکل می گیرد و گاهی لازم است تا چند بار در سال مخزن را تمیز کنیم.

ضد عفونی نمودن آب داخل مخزن برای مصارف بهداشتی :
  ممکن است شما به هر دلیلی مقداری آب داخل مخزن داشته باشید که به بهداشتی بودن آن اطمینان کامل ندارید. برای ضد عفونی نمودن آب داخل مخزن، می توانید مطابق جدول زیر با کمک آب ژاول با کلر ۵ درصد یا همان محلول سفید کننده موجود در بازار که به نام وایتکس شهرت یافته است، نسبت به گندزدایی آب مورد نیازتان اقدام کنید. پس از اضافه نمودن میزان ذکر شده در جدول از محلول سفید کننده خانگی یا همان وایتکس بین یک تا دو ساعت آب را داخل مخزن، ترجیحا دربسته، به حال خود بگذارید. هدف ، رساندن میزان کلر محلول در آب به اندازه دو پی پی ام ( ۲PPM) است تا به خوبی ضد عفونی و گندزدایی آب انجام گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *